SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
Vlna

Zpracování a výrobky z vlny

 

Častým dotazem je bezesporu „a co s vlnou“ ?  Většina těch co  již něco pamatují vzpomínala……měli jsme doma merinky a na vlně jsme si slušně přivydělali, dnes jí nikdo nechce…..Ano skutečnost je taková, že výkupní ceny vlny jsou tak nízké, že nepokryjí často ani náklady na poštovné, natož na střihače. Trpělivě vysvětlovala, že se dá vlna použít jako stavební izolace hospodářských budov. Vypranou a rozčesanou vlnou můžete plnit polštářky, kterých není v žádném domě nikdy dost… Každý si povzdechl a bylo zřejmé, že to není to pravé ořechové, co by si představovali. A tak jsem podnikla další kroky k popularizaci využití vlny.

Vlna našich oveček Clun Forest je polojemná, při hodnocení nejčastěji dosahujeme kvality B, což je po merinkách jejich příbuzných, které mají A druhá . Vlna nekouše  tak je z ní možné dělat výrobky dokonce pro děti. Doba je uspěchaná a tak ani já nechci trávit hodiny a hodiny u kolovratu spřádáním klubíček a pletením. Ale udělat si chvilku na výrobu kreativních maličkostí, to je už jiná. Postupně a po chvilkách jsem vytříděnou vlnu při stříhaní nejen prala, ale začala jsem jí i barvit, abych měla zásoby potřebné suroviny.

kuřátko – detail můj první malý výrobek suchým plstěním

Jako díky za  přátelskou výpomoc při odčervování kašlajících koz, jsem byla pozvaná na základní instruktáž suchého a mokrého plstění k paní  Ivě Hanušové. Ona se zabývá zpracováním vlny velmi dlouho, chová ovečky, kašmírové kozy, lamy pro to aby měla zásobu svého materiálu a potom přede, plstí tká prostě nádhera. Předení i tkaní vyžadují spoustu času a poměrně drahé vybavení, u plstění je to jinak. Kromě plstící jehly vše ostatní potřebné najdete v každé domácnosti.  Byla jsem velmi překvapena, jak velmi jednoduché je plstit. Pravda, než se mi podařilo vyrobit první malé kuřátko, zlomila jsem 3 jehly a připadala si jako velký nešika při pozorování kmitání zručných rukou učitelek.

Má první lekce plstění zvířátka technika suchého plstění jehlou, podložka mokré plstění

Pokud Vás výše  uvedené zlákalo k vlastním pokusů, uveřejňuji několik rad jak na to….

Praní vlny

sušení vyprané vlny na slunku

Nejlepší vlnu budete mít, když jí  hned  při stříhání  vytřídíte.

Vybírejte pro další zpracování pouze vlnu ze hřbetu ovečky, která není  příliš znečištěná a není zakrmená senem. Vyprat se dá sice ledacos, ale špatně by se Vám se silně znečištěnou vlnou dál pracovalo. Vytříděnou vlnu namočíte a několikrát propláchnete aby se zbavila nejhorší špíny. Poté jí vyperete. Mě se na praní vlny nejlépe osvědčil šampon. Používám březový, kterého stojí v Tescu litr asi 15 korun. Podle zašpinění vlny peru a proplachuji několikrát pokud voda není čistá. Snažte se vlnu mnout šetrně, nestřídat různě teplou vodu, vlnu vyperete i v úplně studené, jen to potrvá chvilku déle.Když chci mít vlnu opravdu čistě bílou po vyprání jí vložím do Sava, Vaniche a podobně. Při troše trpělivosti vlna uschne sama na slunku. Pokud trpělivost nemám nebo počasí nepřeje, vypranou vlnu dám do povlaku od polštáře a na 600 otáček odstředím v pračce. V zimě dosouším na ručníku na podlahovém topení.

 

Barvení vlny

Nejlepší se mi zdá vlnu barvit hned když je vypraná. Nejvíce barva chytá na neideálně odmaštěné rouno. Na internetu je dost nabídek na prodej barev na vlny, profesionálové nejčastěji používají ty od firmy Cheds. Ano, barva krásně chytá, ale je dost agresivní a tak pokud nejste zrovna vzorem pečlivosti budete dlouho smývat barevné skvrny z celého bytu.Pro domácí  amatérské barvení se mi nejlépe osvědčili obyčejné potravinářské barvy. Dosáhla jsem s nimi stejné sytosti a následky po barvení se uklízejí podstatně lépe. V každém případě musíte rozpustit barvy v teplé vodě, přidat ocet a vlnu a velmi pomalu přivést k varu. Čím nižší je teplota vodu, tím méně intenzivnější tony dosáhnete. Pro pastelové růžovou mi stačila voda jen teplá.  Aby se vlna nesrazila velmi důležité je ji nechat postupně stydnou a na máchání použít stejně teplou vodu.Je důležité vydržet máchat, dokud nedosáhnete čisté vody. Obarvenou vlnu odstřeďuji opět v povlaku a v pračce. Necháte zvolna proschnout. Co je důležité čím sytější tony chcete dosáhnout, tím více je potřeba přidat barviva. Pokud ve stejné barvě budete barvit opakovaně, výsledná barva bude vždy jiná, záleží kolik volných kousků barviva v roztoku zůstane.

 

barvení vlny potravinářskou barvou

sušení vlny barvené Cheds na podlaze

vzorník barev firmy Cheds

 

Rozvolnění vlny

Pro výrobu příze je nutné vlnu učesat. K tomu slouží bubnová česačka. Stojí od  8000 a dál… je možné též využít služeb lidí,kteří to dělají na zakázku. Pro plstění , na polštářky a jiné, vám stačí vlnu rozvolnit. Pokud jste celou proceduru praní a barvení dělali šetrně, tak vlákna jdou uvolnit jemně rukou. Když ne, využívám s největším úspěchem psí hřeben.

Vlevo vlna vypraná, vpravo vlna rozčesaná připravená k předení, plstění či do polštářků.

Suché plstění ovčí vlny

Pro výrobu suchým plstěním je vlna Clun Forestů velmi vhodná. Po prvních úspěšných  pokusech jsem se pustila do zkoušení co vše je možné touto technikou udělat.

Stonožka jako vzpomínka na dětství – suché plstění

Trochu smutný zajíček -suché plstění

Valentinská srdíčka suchým plstěním

Základem suchého plstění je kulička

Vytvořit milé drobnosti je už na každém třeba kytičky.

 

Zvířátka jsou báječná milá, měkoučká, teplá do ruky a zdravotně nezávadná ovčí vlna barvená potravinářskou barvou

ozdoby i pokrytí věnečku vše pomocí techniky suchého plstění

šála je už práce na jeden či dva večery, opět suchým plstěním spojeno a poté propařeno žehličkou

Kombinace suchého plstění a lepení tavící pistolí


Zanechte komentář


XHTML: Můžete použít tyto tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
»  Substance:WordPress   »  Style:Ahren Ahimsa